Вибори — 2019. Із порушеннями, сутичками, втручанням поліції Чернігівщина обирала нову Раду.
Як не прикро констатувати, але парламентські вибори, особливо по мажоритарних округах, супроводжувалися низкою порушень не лише виборчого законодавства, а й моральних та етичних норм. Користувалися кандидати в депутати «креативом» на будь-який смак, адмінпідтримкою, авторитетом своїх партій… Використовували нерідко «чорний» піар, а про декого навпаки було занадто мало інформації (лише гучне прізвище, наприклад), що свідчило скоріше про іншу мету реєстрації таких собі кандидатів, ніж про їхнє бажання вирішувати долю українців під куполом Верховної Ради. У вирішальний недільний день було гаряче, а інколи й соромно за своїх сусідів, колег, земляків, які вкотре наступали на ті ж самі граблі, беручи у «чесного» кандидата під час «прозорих» виборів брудні гроші.
Про порушення…
Якщо говорити мовою цифр, до поліції надійшло 109 повідомлень про ймовірне порушення виборчого законодавства, відкрито 7 кримінальних проваджень, з яких 4 – за фактами підкупу виборців – це Бобровицький, Козелецький, Прилуцький та Борзнянський райони, та 2 – за незаконне використання виборчого бюлетеня – Чернігів, Борзна, і один – за перешкоджання діяльності офіційного спостерігача. Знову ж таки у Бобровиці.
«Я член виборчих комісій з 1972-го року. Понад десять разів була головою. Але такого, як цьогоріч, не пригадаю. Досі не можу зрозуміти, за що на нас написали скаргу, – бідкається заступниця голови дільничної виборчої комісії №740050 Надія Кича. – У день виборів у приміщення, де проходило голосування, зайшов молодик, представився спостерігачем від Коровченка (Сергій Коровченко – кандидат у народні депутати по 210 виборчому округу, – Авт.). Ми з ним поспілкувалися, подивилися його паспорт. Ще звернули увагу на його харківську прописку. Він кілька хвилин побув і пішов. Ніяких зауважень, скарг, повідомлень не надходило. Все пройшло тихо, мирно. У нас така дільниця – більшість пенсіонери. Завжди спокійно. На початок четвертої ночі вже все порахували і вирушили на Прилуки. Нам там чергу зайняли. Ми були 64-ті. Підійшла наша черга, голова ОВК Оксана Соколовська питає, мовляв, що у вас там заяви, скарги були? Ми кажемо: ні. Все тихо пройшло. А вона нам у відповідь: у нас інша інформація. І почалося… Тут вискакує спостерігач той, що заходив на п’ять хвилин і каже: у мене скарга на бездіяльність цієї виборчої комісії. Я думаю собі: а чому зараз він вирішив скаржитися, а не тоді, коли приїздив? І що за причини, про які промовчав… Як виявилося, він нас звинувачує у тому, що працівники дільниці ніяких заходів не вжили під час проведення екзитполу. Але ж ті люди, що проводили опитування у день виборів, працювали поза дільницею. На вулиці. І хіба їхня робота є незаконною? Чоловік почав кричати, що той екзитпол сумнівний. Що то, мовляв, один із кандидатів голоси скуповував і таке інше… Годин зо дві нас допитували. Голова прийняла рішення, хоча сиділо 9, а не 15 членів ОВК, як має бути, переглядати наші бюлетені. Як результат, у бюлетенях Приходька знайшли один бюлетень Пахомова. А в бюлетенях Пахомова – один за Дмитренка. Хоча юристи нас запевняли, що до трьох помилок такого характеру допускається, голова наголосила, що це кримінал і вона вноситиме пропозицію, щоб вибори по нашій дільниці визнали недійсними».
Нарікань на роботу ОВК по 210-му округу у цьому році й справді дуже багато. Проте найбільше обурило громадськість, коли комісія у понеділок ввечері оголосила перерву і розійшлася по домівках. Хоча згідно із законом її засідання має бути безперервним. Після такого необґрунтованого волевиявлення голова чернігівського осередку комітету виборців України Володимир Андрійченко звернувся до ЦВК зі скаргою, у якій вимагав звільнити голову та повністю замінити склад комісії 210-го виборчого округу.
На 207-му виборчому окрузі центральна виборча комісія під час підрахунку голосів таки замінила одного з членів окружної виборчої комісії. Це вже трапилося після обіду у вівторок. Така ротація відбулася через відповідні листи до ЦВК від окремих членів ОВК та поліції Чернігівської області. Також невідомі чоловіки спортивної статури намагалися силоміць вивести з приміщення голову комісії Ганну Преснякову. Їм завадила поліція. Сутички на цьому окрузі траплялися щодня по кілька разів. Тут розгорнулася жорстока боротьба між двома кандидатами – самовисуванцем Ігорем Рибаковим та членом партії «Слуга народу» Максимом Зуєвим. Розрив у голосуванні постійно коливався у межах 1-2%.
... і результати
Чернігівщина виявила найвищу активність виборців по Україні – 54, 8%. По шести виборчих округах Чернігівської області серед політичних партій перемогу здобула «Слуга народу». Найбільше підтримки політсила отримала по 206-му та 207-му округах. Далі йде «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, ПП «Опозиційна платформа – За життя», Європейська солідарність і закриває список лідерів, що долають 5% бар’єр на обласному рівні, партія Ігоря Смешка «Сила і честь». Проте Україна проголосувала дещо інакше: партія «Слуга народу» – 43,14%, за нею з великим відривом «Опозиційна платформа – За життя» – 13,02%, трійку лідерів закриває Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» з результатом – 8,18%, четверта позиція за «Європейською солідарністю» – 8, 12% і на п’ятій таки втрималася нова партія «Голос» – 5,84%.
По 205-му виборчому округу перемогу зі значним відривом від основного конкурента самовисуванця Валерія Куліча здобув Олег Семінський від ПП «Слуга народу» – 33, 76%.
На ранок середи по 206-му виборчому округу було опрацьовано лише 82,18% виборчих протоколів. Хоча розрив між лідерами досить значний – 9%. Висуванець від «Слуги народу» Антон Поляков набрав 32,36%, а його опонент самовисуванець Максим Микитась лише 23,34%.
По 208-му одномандатному виборчому округу комісія спрацювала найбільш оперативно. Вже у вівторок по обіді тут було опрацьовано 100% протоколів. Безпрецедентним переможцем став Валерій Давиденко. Єдиний мажоритарник у Чернігівській області, якому народ вдруге довірив долю свого краю. Він отримав 37,28% голосів виборців.
209-ий виборчий округ віддав перевагу генеральному директору Чернігівського онкоцентру, висуванцю ПП «Слуга народу» Валерію Зубу. За нього проголосували 30,29% виборців.
На двох скандальних виборчих округах №207 і №210 боротьба за тепле місце під куполом не вщухає. На 9-ту ранку середи по 207-му виборчому округу лідирує Максим Зуєв (ПП «Слуга народу») – 25,34%. Проте йому в потилицю дихає Ігор Рибаков. У нього – 24,8%. Наразі опрацьовано 96,01% протоколів.
Не менш захоплююча ситуація на 210-му ВО. Тут між лідируючими кандидатами у депутати розрив усього у 153 голоси. Опрацьовано 100% виборчих протоколів. За Сергія Коровченка проголосували 21,28%, за Бориса Приходька – 21,09%.
Правильне і неправильне голосування
Окремі бобровичани, видно, в ніч перед днем голосування замочували результати виборів до Верховної Ради прямо під адміністративним приміщенням і Будинком культури, де розташована найбільша виборча дільниця.
Виборців Бобровицького району 21 липня опитували під виборчими дільниця представники громадської організації «Прозора політика». Інформацію про тих, хто погоджувався спілкуватися з «екзітполівцями», заносили у пам'ять телефонів та планшетів. Нібито, для звірки з офіційними результатами виборів. Проте з’явилася у електронних ЗМІ інформація й про підозру нацполіції, що персональні дані виборців потрібні були, щоб оплатити «правильне» голосування за конкретного кандидата в депутати. Стражі порядку вилучили в окремих «опитувачів» електронні носії цієї інформації.
До речі, більшість виборців проголосувала «правильно» за іншого кандидата в депутати. Видно, навіть грошовиті схеми на виборах не завжди дають бажані результати для тих, хто їх організовує.
Головою виборчої комісії на дільниці в Щаснівці призначений член політичного об’єднання «Свобода» Іван Горбач. Прихильників націоналістів у цьому селі небагато, але важливішим є те, що порядок на дільниці був забезпечений.
Сніжана Божок, фото автора